WYCIECZKA NA PODGÓRZE - 6b 2023
2023-03-29

WYCIECZKA NA PODGÓRZE - 6b 2023

16 listopada 2022 r. razem z moją klasą wyruszyliśmy na wycieczkę. Pojechaliśmy tramwajem do Muzeum Podgórza w Krakowie. Tam przywitała nas Pani przewodniczka, która rozpoczęła swoją opowieść.

W między czasie podzieliliśmy się na małe, kilkuosobowe grupki i każda otrzymała kartę pracy, którą wypełnialiśmy na podstawie informacji, które przedstawiła nam Pani przewodniczka. Później przeszliśmy do kolejnej sali, gdzie Pani opowiadała nam o czasach zaborów i do kogo wtedy należał Kraków. Następnie przewodniczka opowiadała nam o historii z 1918 r. która wydarzył się na krótko przed 11 listopada. Otóż 30 października 1918 r. Antoni Stawarz oznajmił na dworcu w Płaszowie, że polskie wojska zwyciężyły i Polska odzyskała niepodległość, a kolejarz uwierzył w jego słowa i natychmiast wysłał depesze do najważniejszych miast w Galicji z tą informacją.

Naszym kolejnym zadaniem było wyszukanie w gablotach różnych informacji na temat przedmiotu, zdjęcia czy wydarzenia napisanego na karcie pracy. Pani opowiedziała nam również historię o zrzuceniu orła austriackiego z mostu, o polskich kokardach narodowych, szytych przez znajomą Antoniego Stawarza wraz ze swoimi przyjaciółkami i o biżuterii patriotycznej, inaczej nazywanej żałobną.

Na koniec naszego zwiedzania podsumowaliśmy, że niepodległość w Krakowie rozpoczęła się już 30 października 1918 r. i rozmawialiśmy o tym, czym jest dla nas niepodległość i jak możemy być patriotami.

Przed wyjściem wpisaliśmy się jeszcze do dużej kroniki, gdzie wpisują się wszystkie osoby odwiedzające muzeum i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Alicja Szczepańska, kl. 6b