Wycieczka Kółka Biologicznego na Śnieżnicę 2022
2022-10-17

Wycieczka Kółka Biologicznego na Śnieżnicę 2022

W dniu 15.10.2022 uczniowie z Kółka Biologicznego uczestniczyli w wycieczce na Śnieżnicę.

Wykorzystując piękną jesienną pogodę postanowiliśmy zapoznać się z przyrodą Beskidu Wyspowego.
Udaliśmy się na przełęcz Gruszowiec, skąd w wyruszyliśmy w kierunku Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy. Uczniowie zapoznali się z historią tego Ośrodka, który zaczęto budować w 1928 roku. Spotykała się tam młodzież z Sodalicji Mariańskiej pod opieka księdza Winkowskiego. Po wojnie Ośrodek przejęło państwo. Dopiero w latach 90-tych budynki wraz z niewielką częścią lasu zwrócono Kościołowi.
Dzieci mogły obserwować piękną kolorową jesień w górach. Wszystkie nauczyły się odróżniać świerk od jodły. Wiedzą już jak wyglądają niektóre paprocie, np. narecznica i wietlica, potrafią rozpoznać mech płonnik. Dowiedzieli się również, o budowie geologicznej Beskidu Wyspowego i skąd wzięła się jego nazwa. Obserwując mapę na szczycie Śnieżnicy, uczniowie mogli sami odkryć, że wszystkie potoki i rzeki Beskidu Wyspowego należą do zlewni Raby i Dunajca.
Wracając ze szczytu udało się nawet nazbierać dość dużo grzybów. W drodze powrotnej w Ośrodku Rekolekcyjnym wygłodniali turyści mogli zjeść pyszny obiad.
Myślę, że okolica wszystkim się spodobała. Może niektórzy wrócą tu kiedyś na dłużej i skorzystają z noclegów na Śnieżnicy, gdzie z dala od zgiełku miasta można wyśmienicie wypocząć.

Anna Trzyna