Wycieczka kółka biologicznego do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego
2023-05-25

W sobotę 20.05.23 roku uczniowie zainteresowani biologią wraz ze swoimi opiekunami, a często też młodszym rodzeństwem, mieli okazję odwiedzić ogród botaniczny. O tej porze roku przedstawia się on szczególnie pięknie. Kwitną rododendrony, bzy, śpiewają pięknie ptaki. Pogoda dopisała nam wyśmienicie, było ciepło i bardzo przyjemnie.

Oprowadzała nas po ogrodzie doktorantka wydziału biologii UJ. Zaczęliśmy zwiedzanie od muzeum, które mieści się w budynku Collegium Śniadeckiego, gdzie Hugo Kołłątaj podczas reformy Akademii Krakowskiej w XVIII w. umieścił Katedrę Chemii i Historii Naturalnej. W 1792 r. ulokowano w nim także obserwatorium astronomiczne. Obserwatorium astronomiczne działało do drugiej połowy XX w., pozostały po nim kopuły na dachu budynku oraz niewielka ekspozycja z lunetą w jednej z nich.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, założony w 1783 r., jest obecnie najstarszym w Polsce. Od ponad dwustu lat odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury jako miejsce badań, inspiracji artystycznych oraz "żywe muzeum" flory świata, odwiedzane co roku przez tysiące osób.
W czasie naszego spaceru po ogrodzie odwiedziliśmy wszystkie szklarnie, gdzie zobaczyliśmy między innymi: kwitnący na biało pieprz czarny, kakaowiec, pachnącą wanilię, sagowca tak starego, że jest już pomnikiem przyrody. Uczniowie mieli też tam okazję zobaczyć mimozę i sprawdzić, jak reaguje ona na dotyk. Widzieliśmy kaktusa, który wił się przez całą szklarnię. Mogliśmy podziwiać pięknie kwitnące lilie wodne. Obserwowaliśmy ciekawe paprotniki w kształcie łosich rogów oraz piękne storczyki. Ciekawostką były też rośliny owadożerne, które są samożywne, ale czasami uzupełniają swoją dietę drobnymi zwierzętami.
Przechadzając się po ogrodzie zauważyliśmy alejkę, która wyglądała, jakby była cała usłana chusteczkami higienicznymi. Jak się potem okazało, rosło tam drzewo chusteczkowe, które pochodzi z Chin i właśnie teraz kwitnie. Jego kwiaty są niepozorne, bezpłatkowe, otoczone dwoma niesymetrycznymi podsadkami, które przy niewielkim podmuchu wiatru spadają z drzewa i wyglądają jak chusteczki. .
Najstarszym drzewem ogrodu jest Dąb Jagielloński, który ma już 260 lat; potrzeba było dziesięcioro dzieci, aby objąć to piękne drzewo.
Zachęcam wszystkich, którzy w tym roku jeszcze nie byli w Ogrodzie Botanicznym UJ, aby odwiedzili to piękne miejsce, gdzie można znaleźć trochę wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku.

Anna Trzyna