Wycieczka klasy 8b do Centrum Edukacji Przyrodniczej 2023
2023-04-18

Wycieczka klasy 8b do Centrum Edukacji Przyrodniczej 2023

Dnia 5 kwietnia 2023 roku klasa 8b odwiedziła Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ. W czasie zwiedzania wystawy uczniowie mieli okazję rozszerzyć swoją wiedzę na temat ewolucji.

W 11 dioramach mogli obserwować życie w wybranych ekosystemach wodnych i lądowych z każdego okresu geologicznego od końca prekambru po neogen.Modele w dioramach są odwzorowaniem organizmów w skali 1:1 lub pomniejszonych. W towarzyszących im gablotach znajdują się, pochodzące z całego świata, liczne skamieniałości zwierząt i roślin żyjących od prekambru po holocen, reprezentujących różne grupy systematyczne. Uzupełnieniem tej części wystawy są naturalnej wielkości modele czaszek dinozaurów: triceratopsa i tarbozaura, szkieletu pterozaura oraz szczęk rekina megalodona.

W drugiej części wystawy można zobaczyć najstarsze skały świata i Polski oraz bogaty zbiór meteorytów. Cząstki pyłu kosmicznego zawarte w jednym z meteorytów mają 7 mld lat, czyli ok. 2,5 mld więcej niż ma nasz Układ Słoneczny. Czyli jest to najstarsza znana substancja na Ziemi.

Część ekspozycji zajmują minerały ułożone wg. klasyfikacji Nickela-Strunza opartej na składzie chemicznym i strukturze krystalicznej.

Wystawę uzupełnia spektakularny zbiór historycznych przyrządów naukowych stosowanych w naukach mineralogicznych od połowy XIX wieku oraz tzw. „ciemna kabina”, w której można zapoznać się ze zjawiskiem fluorescencji minerałów.

Anna Trzyna, Agnieszka Poraszka-Światak