Lekcje o człowieku z udziałem lekarzy
2023-05-18

Lekcje o człowieku z udziałem lekarzy

Ostatnio na lekcjach biologii w klasach siódmych gościliśmy Panią Pirowską, lekarza dermatologii i Pana Pirowskiego chirurga, onkologa.

W klasach tych realizowane są treści dotyczące człowieka, więc wizyta lekarzy pomogła uczniom rozszerzyć wiedzę z tej dziedziny.
Pani Pirowska przypomniała młodzieży, jak ważnym narządem jest skóra i jak o nią dbać na słońcu, a zwłaszcza jak radzić sobie z problemami skóry w wieku dojrzewania.

Pan Pirowski zapoznał uczniów z podstawowymi metodami diagnostyki obrazowej. Ciekawie opowiedział o historii odkrycia promieni rentgenowskich, o pierwszych aparatach USG, o tomografii i rezonansie.

Ale chyba najciekawszą częścią lekcji była możliwość samodzielnego wykonania badania USG. Uczniowie raz wcielali się w rolę pacjenta, a raz w rolę lekarza.

Dowiedzieliśmy się jak na USG rozróżnić żyłę od tętnicy i jak operować głowicą, aby uzyskać przekroje poprzeczne i podłużne narządów.
Myślę, że te lekcje były bardzo wartościowe i może zachęcą niektórych z uczniów do   pójścia w przyszłości na medycynę.

Anna Trzyna