''Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa…''
2023-02-27

''Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa…''

21 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Dla klas 1-3 Pani Bibliotekarka przygotowała lekcje biblioteczne, podczas których dzieci “od słów do głów” wnikały w zakamarki języka polskiego. Tego dnia starsi uczniowie mogli się zmierzyć z zawiłościami naszej pięknej mowy ojczystej podczas (nie)Wielkiego Testu o Języku Polskim. W quizie brało udział około czterdzieściorga :) uczniów z klas 4-8, spośród których wyłoniliśmy Szkolnych Mistrzów Polszczyzny. Podczas przerw ogromną popularnością cieszyły się kąciki językowe, w których koordynatorzy z piątej klasy udowadniali, że nie taki język straszny. Dzień ten uczniowie klas starszych uczcili „spontanicznymi” recytacjami: na szkolnych korytarzach wybrzmiewały „jako skarga nimfy” fragmenty Inwokacji Adama Mickiewicza oraz smutnych „jako pieśń stepowa” Trenów Jana Kochanowskiego, a także słowa jak „piorun jasny, prędki” czytane na czas przez nauczycieli. Podczas lekcji polskiego rozmawialiśmy o niezwykłości polszczyzny, przypomnieliśmy sobie, że język to najpotężniejsze narzędzie naszego rozwoju i z zapałem powtarzaliśmy łamańce językowe.

 

Szkolni Mistrzowie Polszczyzny
I miejsce: Artur Wiśniewski
II miejsce: Karol Wiorek
III miejsce: Alicja Pogodzińska

Serdecznie gratulujemy!

Urszula Pytlowana

Jeszcze więcej...

Dowiedz się więcej na temat Naszej Szkoły