Aktualności

Wydarzenia z życia szkoły

8a w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego
2023-02-27

8a w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego

W dniu 21 lutego 2023 klasa 8a wybrała się na wycieczkę do Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zwiedzanie obejmowało wystawę związaną z obecnie przerabianym materiałem na lekcjach biologii, czyli ewolucją.  Klasa została dokładnie przeprowadzona przez poszczególne stadia ewolucji, zaczynając od prekambru, a na holocenie kończąc. W poznaniu historii życia na ziemi pomogła klasie 8a dr Anna Zubek, entomolog, doktor nauk biologicznych. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od informacji dotyczących czasów, kiedy na ziemi pojawiły się pierwsze organizmy. Przeanalizowaliśmy każdą erę z osobna, z pomocą świetnie przygotowanych modeli umieszczonych w dioramach. Niektóre z nich stworzone w skali 1:1, lub jeśli nie było takiej możliwości to w skali pomniejszonej. Największy podziw i zachwyt u uczniów wzbudziły naturalnej wielkości modele czaszek dinozaurów np. triceratopsa czy też szkielet pterozaura. Pani przewodnik nieustannie zaskakiwała nas ciekawostkami na temat stworzeń żyjących przed naszą erą.
Wystawa obejmowała nie tylko organizmy żywe i ich ewolucję, ale także zmiany geologiczne i mineralogiczne. Mogliśmy obejrzeć skały z całego świata, w tym meteoryty, które zawsze działają silnie na wyobraźnię, ponieważ przywołują myśli o tym, że istnieje coś poza naszą planetą. Trójwymiarowe modele wulkanów pozwoliły nam, natomiast, zrozumieć ten niesamowity proces jakim jest erupcja i z pewnością część z uczniów pomyślała potem o wycieczce do Włoch, żeby zobaczyć Etnę czy na Islandię, do kraju Lodu i Ognia, który charakteryzuje się wysoką aktywnością wulkaniczną, mimo licznych terenów skutych lodem.
Dla osób, które interesują się naturalną, niekonwencjonalną medycyną, z pewnością ciekawa okazała się wystawa związana z mineralogią. Na wystawie można się bowiem dowiedzieć do czego możemy zastosować konkretne minerały i w czym mogą one pomóc współczesnemu człowiekowi. Fascynujące jest również właściwość niektórych z nich do fluorescencji. W Centrum Edukacji Przyrodniczej można to zjawisko obserwować w specjalnej „ciemnej kabinie” gdzie powoduje spektakularny efekt.
Jak widać wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ to nie tylko lekcja biologii czy geografii, która odbywa się poza szkołą, ale przede wszystkim wyprawa w podróż w czasie i przestrzeni, która oddziałuje silnie na wyobraźnię i motywuje do działania. Zachęcamy do odwiedzania tej wystawy, również z rodziną czy znajomymi, ponieważ naprawdę warto.

Relacje przygotowała uczennica klasy 8a Julia Madej
 

Anna Trzyna, Krzysztof Iwaszczyszyn

Jeszcze więcej...

Dowiedz się więcej na temat Naszej Szkoły