ZALIPIE – MALOWANA WIEŚ

WARSZTATY WIELKANOCNE – KLASY PIERWSZE W DOMU MALATEK W ZALIPIU

4 kwietnia uczniowie klas pierwszych naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Zalipia. Miejscowość ta słynie z malowanych chat i nie tylko, w przepiękne wzory kwiatowe. Najsłynniejszą malarką była Felicja Curyłowa, której dom, jeszcze za jej życia, odwiedzany był przez turystów z kraju i zagranicy. Dzięki jej staraniom w Zalipiu stanął Dom Malarek - ośrodek twórczej pracy artystów ludowych. Dla podtrzymania tej ludowej tradycji corocznie w weekend po święcie Bożego Ciała organizuje się w Zalipiu konkursy na najpiękniej wymalowaną chatę a także do dziś nadal zdobi się studnie, piwnice, psie budy i drobne przedmioty codziennego użytku.
Głównym celem naszej wyprawy były warsztaty plastyki wielkanocnej zorganizowane przez Dom Malarek. Mieliśmy okazję poznać trochę historii zalipiańskich malunków, obejrzeliśmy również wystawę zdjęć przedstawiających malowane gospodarstwa oraz wystawę prac ręcznych różnych artystów; min pani Curyłowej.
Podczas warsztatów plastycznych zapoznaliśmy się z dawnymi technikami malarstwa ludowego. Najpierw malowaliśmy wybrane wzory kwiatów zalipiańskich przy użyciu farb na papierze. Następnie, pod czujnym okiem pań artystek, profesjonalnymi pędzelkami i kolorowymi farbami malowaliśmy drewniane jajka przyozdobione już jednym oryginalnym kwiatem przez panie malarki. Co ciekawe, żaden z zalipiańskich wzorów nie powtarza się dwa razy, nie ma dwóch identycznych malunków. Ostatnim etapem warsztatów było przyozdabianie palm oryginalnymi kwiatami zalipiańskimi wykonanymi z bibuły. Czas w Zalipiu minął szybko. Jego upływ mogliśmy samodzielnie zmierzyć przy pomocy słonecznego zegara, oczywiście wymalowanego w kwiaty. Wszystko co uczniowie wykonali mogli wziąć do domu, z czego byli bardzo zadowoleni.
Chętni odwiedzili mały sklepik, aby kupić drobne pamiątki z tego niezwykłego miejsca. Wizyta w Zalipiu dostarczyła nam wielu wrażeń i rozwinęła nasze umiejętności malarskie. Zalipiańskie wzory urzekły nas ogromnie; bardzo podobały nam się przedmioty oraz domowe sprzęty zdobione kwiecistymi motywami.
W Zalipiu nawet pnie drzew zadziwiają kwiecistymi wzorami.

Jeszcze więcej...

Dowiedz się więcej na temat Naszej Szkoły