Koło Turystyczne - zdobycie Pilska

Koło Turystyczne 10 listopada w przeddzień Święta Niepodległości wybrało się na wycieczkę w malowniczy Beskid Żywiecki.
Naszym celem było zdobycie Pilska. Ta malownicza góra licząca 1557 m n.p.m oferuje wspaniałe widoki na otaczające szczyty w tym także ukazuje nam piękną panoramę Tatr. Wyruszyliśmy niebieskim szlakiem z Przełęczy Glinne wprost do Schroniska na Hali Miziowej.
W schronisku PTTK odpoczywamy i jemy drobny posiłek. Na hali krzyżują się liczne szlaki turystyczne (piesze, rowerowe, konne, narciarskie).
Przy schronisku znajdują się wyciągi narciarskie oraz stacja GOPR. Po odpoczynku ruszamy na szczyt Pilska, wybieramy żółty szlak który po około 45 minutach marszu przez piękny las i pola kosodrzewiny doprowadza nas na wierzchołek Góry Pięciu Kopców (1542 m), który jest tzw. polskim wierzchołkiem Pilska. Przebiega tędy granica polsko – słowacka, a główny wierzchołek znajduje się już za granicą.
Kolejne 10 minut marszu doprowadza nas na słowacki wierzchołek Pilska skąd roztaczał się malownicza panorama na Beskidy i nasze piękne Tatry.
Do schroniska wracamy szlakiem czarnym wiodącym zimową trasą narciarską. Po smakowitym obiedzie ruszamy w dół trasą wprost na przełęcz.
Zejście rozpoczynamy od pokonania kolejnego fragmentu trasy zjazdowej, a następnie wchodzimy na wąską, leśną ścieżkę, która sprowadza nas bardzo delikatnie, aż do momentu połączenia się z niebieskim szlakiem.
Potem już prosto szlakiem wzdłuż granicy aż do parkingu na Przełęczy Glinne.
Pogoda nam dopisała. Piękne słońce, optymalna temperatura i niewielki wiatr na szczycie pozwoliło na radość zdobywania.
Dziękujemy Siostrze Justynie za organizację tego wspaniałego wyjazdu i wszystkim turystom - tym małym i dużym za wytrwałość, pomoc i uśmiechy na buziach.
Do zobaczenia już wkrótce ! Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych górskich przygodach.
SUMA PRZEWYŻSZEŃ: 790 m
DŁUGOŚĆ TRASY: 11,6 km
Czas naszego przejścia: wliczając postoje 7,5h
Andrzej Kościelniak

Jeszcze więcej...

Dowiedz się więcej na temat Naszej Szkoły