Aktualności

Wydarzenia z życia szkoły

Żywa lekcja historii Armii Krajowej
2021-10-14

Żywa lekcja historii Armii Krajowej

6 października, w klasie 3a odbyła się żywa lekcja historii Armii Krajowej. Przeprowadził ją p. Dariusz Dyląg z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Armii Krajowej „ Murawa”. Oprócz wielu ciekawych wiadomości oglądaliśmy fragmenty archiwalnych kronik filmowych z 1939 r. i oryginalny, jeden taki zachowany film z września 1944 r. przedstawiający bazę partyzancką Myślenickiego obwodu Armii Krajowej „ Murawa”.

Lekcję ubogaciła wystawa zaprezentowanych replik uzbrojenia oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, oraz hełmów „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera, hełmu niemieckiego z polskim orzełkiem i repliki hełmu brytyjskiego z okresu bitwy pod Monte Cassino. Słuchaliśmy też opowieści o kapralu Polskich Sił Zbrojnych – niedźwiedziu Wojtku, którego poznaliśmy czytając lekturę Łukasza Wierzbickiego „ Dziadek i niedźwiadek”.

Na podsumowanie uczniowie rozwiązywali quiz wiedzy usłyszanej na spotkaniu a za prawidłowe odpowiedzi otrzymali przypinki z II Rajdu Śladami Armii Krajowej oraz naszywki z orzełkami. Na koniec spotkania, z furażerkami na głowach robiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Zasłuchanie i zaangażowanie uczniów podczas spotkania zachęciło ich do większej pamięci o tych, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny.

s. Weronika

Jeszcze więcej...

Dowiedz się więcej na temat Naszej Szkoły