Rodziny u Matki Bożej Kalwaryjskiej
2018-09-21

Rodziny u Matki Bożej Kalwaryjskiej

W niedzielę 19 września do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej przybyła XXVI Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej. Hasłem były słowa św. Jana Pawła II: Rodzina sercem i centrum cywilizacji miłości. Pielgrzymi, wśród których modliły się także rodziny z naszej krakowskiej szkoły, uczestniczyli w drodze krzyżowej na Dróżkach Kalwaryjskich i w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

W homilii arcybiskup podkreślił wagę pytania Jezusa, które zawarte było w niedzielnej  Ewangelii: "A wy za kogo Mnie uważacie?"

- To było najważniejsze pytanie jakie Chrystus postawił Apostołom, bo musieli najpierw opowiedzieć się - kim On dla nich jest, a wraz z tym musieli zaciągnąć szczególne konsekwencje wynikające z ich osobistego wyznania. W imieniu wszystkich Apostołów odpowiedział Piotr. Ale dziś każdy z nas musi odpowiedzieć indywidualnie - kim dla mnie jest Jezus Chrystus i w związku z tym kim jestem ja sam?

- Jeśli odpowiesz jestem "chrześcijaninem, katolikiem" to musisz z tym wyznaniem wiązać świadomość, która powinna Ci towarzyszyć od chwili, kiedy uświadomiłeś sobie co znaczy przyjęty sakrament chrztu świętego. To znaczy wraz z tym wyznaniem musisz przynajmniej gdzieś w głębi serca wyraźnie i jednoznacznie powiedzieć sobie: "Jestem gotów zaprzeć się samego siebie, jestem gotów wziąć swój krzyż i w ten sposób naśladować Chrystusa". Nawet jeśli to będzie kosztowało narażenie się temu światu. Nawet jeśli to będzie wiązało się także z cierpieniem i prześladowaniem.

W dalszych słowach homilii metropolita krakowski przypomniał, że odzyskanie niepodległości przed stu laty dokonało się dzięki polskim rodzinom, które mimo prześladowań  przekazywały to co najcenniejsze: wiarę w Boga, miłość do siebie nawzajem i miłość do Ojczyzny.

Dziękujemy dziś Panu Bogu za tamte polskie rodziny.  Wielkie zadania stoją dzisiaj przed polskimi rodzinami. Ocalenie własnej tożsamości. Ocalenie fundamentu, na którym wznosi się każde małżeństwo i każda rodzina i ciągłe błaganie do Pana Boga, by dał siły do zmagania. By wspomagał w dźwiganiu codziennych krzyży. Aby nie zabrakło nam wszystkim nadziei w dobrą przyszłość naszej ojczyzny i Kościoła w naszej ojczyźnie.

Podczas Mszy św. nastąpiło także odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Na wielu twarzach zgromadzonych małżonków można było zauważyć łzy szczęścia i radość z bycia w tym dniu razem.

Sto lat temu nasi przodkowie mogli płakać ze szczęścia, że dzięki wysiłkowi polskich rodzin Polska zmartwychwstała, dlatego, że mimo przeciwności przekazywały one miłość do Boga, ojczyzny i siebie nawzajem - mówił arcybiskup.

W tym dniu szczególnie dziękowaliśmy Bogu za polskie rodziny, za nasze rodziny i prosiliśmy, by nigdy nie zapominały o zadaniach, jakie na nich spoczywają: troska o codzienną wspólnej, domową modlitwę, świętowanie niedzieli wspólnym uczestnictwem w Mszy św., troska się o obecność i zaangażowanie dzieci i młodzieży w szkolnej katechizacji i uczenie miłości do Kościoła i do Ojczyzny.

Matko Boża Kalwaryjska, oręduj za naszymi rodzinami u tronu Najwyższego. Wspieraj matki oczekujące potomstwa i wychowujące swoje dzieci. Święty Józefie, ucz mężów i ojców troski o powierzone ich pieczy najdroższe osoby. Święty Janie Pawle II, Papieżu rodzin i Papieżu młodych - wspieraj nas wszystkich, byśmy tak jak Ty mogli kochać i służyć Bogu i bliźnim.

s. Aneta