Aktualności

Wydarzenia z życia szkoły

Małopolska Noc Naukowców 2023 - relacja
2023-10-09

Małopolska Noc Naukowców 2023 - relacja

W piątek, 29.10.23 uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców. Tym razem odwiedziliśmy Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych oraz Instytut Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na pierwszych warsztatach mogliśmy odkryć co kryje się w kropli wody. Zaobserwowaliśmy między innymi wirczyki i słonecznice.

Następnie wzięliśmy udział w wykładzie pt.” Testowanie żywności w oparciu o hodowle komórkowe”. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda laboratorium do hodowli komórek in vitro. Poznaliśmy takie substancje, jak akrylamid, ftalany i bisfenol. Akrylamid powstaje przy obróbce termicznej (powyżej 180 stopni) produktów zawierających skrobię np. frytek, chipsów. Duże ilości akrylamidu działają rakotwórczo. Ftalany i bisfenol stosowane są do produkcji tworzyw sztucznych, zakłócają one pracę układu hormonalnego, powodują uszkodzenie DNA.

Następnie wzięliśmy udział w warsztatach pt.”Ucieczka i dostosowanie - jak gatunki roślin i roślinność reagują na zmieniający się klimat? 

Dowiedzieliśmy się jak można śledzić zmiany w roślinności w historii dziejów Ziemi. W tym celu prowadzi się badania makroszczątków, badania palinologiczne, genetyczne, analizę zbiorów zielnikowych. Palinologia to nauka zajmująca się pyłkami i sporami i właśnie na tych zajęciach obserwowaliśmy różne pyłki pod mikroskopem np. sosny , brzozy.

Ostatnie warsztaty, w których wzięliśmy udział były zatytułowane “ Nasza życiowa podpora - jak zbudowany jest szkielet człowieka i co mu szkodzi.”

W trakcie tych warsztatów mogliśmy, tak jak studencie na anatomii, uczyć się o szkielecie na prawdziwych ludzkich kościach. Jest to szkielet ok. 50 letniego mężczyzny, wykopany przy jakiś pracach ziemnych w okolicach Krakowa. Pochodzi z XVII wieku i na podstawie wyglądu kości można określić jaki tryb życia ten człowiek prowadził, że prawdopodobnie był to rolnik z jakiejś podkrakowskiej wsi, który pracował ciężko fizycznie, ponieważ ma mocno zniszczone kręgi lędźwiowe, które podtrzymują cały ciężar ciała. Człowiek ten już w tym wieku nie miał zębów, co raczej było normą w tych czasach, ze względu na brak opieki medycznej i niestosowania higieny jamy ustnej. Uczniowie poznali nazwy podstawowych kości i sposób funkcjonowania niektórych stawów.

Jak zwykle Małopolska Noc Naukowców była dla uczniów dużym przeżyciem. Mogliśmy troszkę poczuć się jak studenci, zobaczyliśmy na czym polega praca naukowca. Najbardziej wszystkich zainteresowały warsztaty ze szkieletem, ponieważ w szkole,  na naszym plastikowym “Kostku” nie sposób, tak dokładnie pokazać budowy szkieletu.

>>Zapraszamy do galerii<<

Anna Trzyna

Jeszcze więcej...

Dowiedz się więcej na temat Naszej Szkoły