Aktualności

Wydarzenia z życia szkoły

Koło Kulturoznawcze w Muzeum Etnograficznym
2024-02-08

Koło Kulturoznawcze w Muzeum Etnograficznym

W dniu 31 stycznia br. uczennice naszej szkoły, w ramach działalności koła kulturoznawczego udały się wraz z opiekunem koła do Muzeum Etnograficznego w Krakowie na warsztaty zatytułowane "Wyzwanie - ubranie. Stroje krakowskie przełomu XIX / XX wieku".

Podczas wizyty w Muzeum dowiedziałyśmy się, czym charakteryzowały się stroje mieszkańców okolic Krakowa w czasach Włodzimierza Tetmajera. Odkryłyśmy, jak wygląd ubrań wpływał na obyczaje, potrzeby użytkowników i mody. Dowiedziałyśmy się, jak powstawały stroje, kto, kiedy i z jakiego materiału je szył. Podjęłyśmy próbę odpowiedzi na pytanie, co o swoich właścicielach mogły powiedzieć spodnie, buty lub nakrycia głowy. Odkryłyśmy funkcje stroju dawniej i współcześnie. Poznałyśmy elementy polskich strojów ludowych. Podjęłyśmy się karkołomnego zadania - odczytania informacji zakodowanych w ubiorze. Poznałyśmy również etnograficzne sposoby dokumentowania i katalogowania obiektów oraz eksponatów muzealnych. Na koniec stworzyłyśmy własne przypinki inspirowane modą Krakowa i okolic przełomu XIX/XX wieku.
Wizyta w Muzeum Etnograficznym była niecodziennym wydarzeniem dla naszych uczennic, z uwagi na możliwość przymierzenia elementów stroju krakowskiego, dzięki czemu mogły się przenieść w czasie o jakieś 130 lat.

Magdalena Przewłocka

Jeszcze więcej...

Dowiedz się więcej na temat Naszej Szkoły