Aktualności

Wydarzenia z życia szkoły

14. DNI PAMIĘCI OFIAR GESTAPO
2020-09-18

14. DNI PAMIĘCI OFIAR GESTAPO

Tegoroczna edycja poświęcona jest 80. Rocznicy Akcji AB. Wspólnotę naszej szkoły reprezentował poczet sztandarowy – Hanna Łach, Dominik Saramak, Stanisław Szczechowicz.

Po Mszy św. w kościele św. Szczepana poczty sztandarowe policji, wojska, straży miejskiej oraz krakowskich szkół przeszły na ulicę Pomorską, gdzie odbył się apel pamięci. Delegacje służb konsularnych i mundurowych oraz Instytutu Pamięci Narodowej złożyły kwiaty przy tablicy pamiątkowej umieszczonej na Domu Śląskim, gdzie podczas wojny mieściła się siedziba gestapo w Krakowie. Następnie na pl. Inwalidów została otworzona plenerowa wystawa „Akcja AB w Krakowie – 80. rocznica zbrodni”.

Podczas Akcji AB Niemcy zamordowali ponad 6 tys. Polaków, przedstawicieli inteligencji oraz elit politycznych. W Krakowie działał doraźny sąd policyjny, który wydawał wyroki śmierci. Skazanych rozstrzeliwano w Forcie 49 „Krzesławice” oraz w lesie Glinik w Przegorzałach. Świadectwem przeszłości są zachowane cele dawnego aresztu przy ul. Pomorskiej 2 ze ścianami pokrytymi napisami pozostawionymi przez więźniów.

Agnieszka Poraszka-Światak

Jeszcze więcej...

Dowiedz się więcej na temat Naszej Szkoły